Youth Art Month

Thank you to Christy Humpal and her amazing crew for a great show at the Youth Art Month Celebration in Des Moines. Despite the weather, it was a great time and a great turn out.

 

Youth Art Month 2014

2014 Youth Art Month

Photos of the Day by Susan Noonan 
Photos of Students by Erin Almelien
Governor’s Show by Susan Noonan
Complete List of Artist

Governor's show

 

Name School
Grade
Teacher
Dominick Melendrez Eagle Grove Elementary
2
Abby Butson
Dalia Gaytan Eagle Grove Elementary 3
Kori Martin Eagle Grove – Robert Blue Middle School 8
Ravyn Armstead Eagle Grove – Robert Blue Middle School 8
Rachel Miller Pleasant Valley High School 11 Aimee Peters
Ashton Reding Pleasant Valley High School 12
Mackenzie Partridge Pleasant Valley High School 12
Ella Holderbaum Washington Elementray 1 Alicia Carradus
Adrian Scotton Washington Elementray 3
Quiana McClinton Washington Elementray 4
Drake Miller Washington Elementray K
Lucie Adam Holmes Junior High 9 Alissa Unertl
Lucie Adam Holmes Junior High 9
Maddie Palmersheim Holmes Junior High 9
Sara Hoy Holmes Junior High 9
Kate Motzko Holmes Junior High 9 Andrew McCormick
Lauren Williams Holmes Junior High 9
Louis McVay Holmes Junior High 9
Miranda Rokes Holmes Junior High 9
Hannah Purner Washington Community High School 10 Anne Pisarik
Adam Rice Ames Middle School 7 Cappie Dobyns
Sarah Arbuckle Ames Middle School 7
Ada Harpole Ames Middle School 8
Andrea Newman Ames Middle School 8
Chloe Barry Ames Middle School 8
Jamie Zhang Ames Middle School 8
Kim Yin Ames Middle School 8
Polyphony Bruna Ames Middle School 8
Tyler Postma Ames Middle School 8
Taylor Chumos Ames Middle School 8
Emma Flathers Treynor Elementary 4 Carol Flaten
Elizabeth Nowlin Treynor Elementary 5
Kaycie Gibbs Treynor Elementary 12
Tanner Bouchard Treynor Elementary 12
Zach Saylor Treynor Elementary 12
Zach Saylor Treynor Elementary 12
Jackson Knoke Carrie Lee Elementary-Decorah 3 Carol Gaustad
Megan Roe Carrie Lee Elementary-Decorah 3
Morgan Eggert Carrie Lee Elementary-Decorah 3
August Witt Carrie Lee Elementary-Decorah 4
Grace Gerleman Carrie Lee Elementary-Decorah 4
Jacob Pipho Carrie Lee Elementary-Decorah 4
Shawn Yaley Mediapolis CSD 8 Carol Hein
Hailee Dill Mediapolis CSD 10
Sienna Fadale Mediapolis CSD 10
Rachel Diewold-Kramer Mediapolis CSD 12
Lauren Kilworth Waverly Shell Rock Middle School 8 Chelsie Meyer
Kylea Huizenga Newton High School 9 Chris Noel
Madison Noe Newton High School 9
Makenna Machin Newton High School 9
Makenna Machin Newton High School 9
Ella Russell Mediapolis Community School 2 Christine Laue
Jack Myers Mediapolis CSD 2
Eric Marshall Mediapolis CSD 6
Isabella Garcia Mediapolis CSD 6
Noah Schmidgall Mediapolis CSD K
Olivia Whitaker Mediapolis CSD K
Harlan Shannon Monroe Elementary 1 Christy Humpal
Rylee DeHaai Monroe Elementary 1
Evan Johnson Monroe Elementary 3
Raelynne Callen Monroe Elementary 3
Keira Stone Rivermont Collegiate 1 Colleen Tomlinson
Melissa Tilden Rivermont Collegiate 1
Ashlann Fee Rivermont Collegiate 2
Brandon Hu Rivermont Collegiate 2
Grace Sampson Rivermont Collegiate 6
Kadin Shaheen Rivermont Collegiate 5
Akmaral Abduraimova Fairfield High School 11 David Kraemer
Akmaral Abduraimova Fairfield High School 11
Eden Bell Fairfield High School 12
Jordan Whitney Fairfield High School 12
Kalli Martin Fairfield High School 12
Makayla Kessel Fairfield High School 12
Evie Messer Fairfield Community School District, Pence Elementary 2 Debbie Finney
Vivian Edwards Fairfield Community School District, Pence Elementary 3
Jared Clemons Fairfield Community School District, Pence Elementary K
Kayla Karangi Fairfield Community School District, Pence Elementary K
Ann Peters Pleasant Valley High School 11 Devin T. Hanson
Natalia Zag rska Pleasant Valley High School 12
Tristen Zaruba Pleasant Valley High School 12
Ashley Rankin Bedford Elementary School 3 Diana Fisher
Erica Sayler Bedford Elementary School 3
Austin Smith Bedford Elementary School 4
Brennan Sefrit Bedford Elementary School 6
Kinison Luttrell Bedford Elementary School 7
Laurel Fadness Decorah HS 10 Elizabeth Lorentzen
Charlie Baldwin Decorah High School 11
Annalise Johnson Decorah HS 12
Faith Vilardo Decorah HS 12
Lydia Hayes Decorah HS 12
Madi Sparrow Decorah High School 12
Madi Sparrow Decorah HS 12
Emily Ament Pekin Community School 6 Erin Almelien
Ryan Swanson Pekin Community School 10
Hailee Miller Pekin Community School 12
Josh Jackson Pekin Community School 12
Briahna Erickson Glenwood Elementary-Northeast 2 Janiece Kinzle
Cora Pestal Glenwood Elementary-Northeast 2
Savannah Corners Glenwood Elementary-Northeast 2
Ryan Poland-Molina Glenwood Elementary-West 3
Brady Aistrope Glenwood Elementary-Northeast $
Colton Clark Glenwood Elementary-Northeast K
Connor Wear Glenwood Elementary-Northeast K
Angelica Cerda Red Oak High School 12 Jason Uhl
Margaret Bennett Red Oak High School 12
Jared Dorothy Van Allen Elem. Mt. Pleasant CSD 1 Jean Caboth
Jayden Ullrich Van Allen Elementary 1
Tim Goetsch Van Allen Elementary 5
Mathew Feehan Salem Elementary 4
Drake Snavely Van Allen Elementary, Mt. Pleasant Schools 5
Autumn McLeland Salem Elementary, Mt. Pleasant Schools 5
Nicole Morris Wapello High School 9 Jeanna Gerot
Jacy Embray Glennwood HS 11 Jeff Yoachim
Ashley Granger Glennwood HS 12
Briana Overhue Glennwood HS 12
Nick Maestas Glennwood HS 12
Nick Maestas Glennwood HS 12
Sydney Johnson Glennwood HS 12
Bailey Rees Lincoln Elementary 3 Jenny Humphreys
Gracey Simmering Lincoln Elementary 3
Grace Scheibel Lincoln Elementary 4
Hannah Anderson Washington Middle School 6 Julie Murphy
Stephen Graham Washington Middle School 6
Olivia Henry Starmont 1 Kathleen Sweet
Wendy Opperman Starmont 2
Owen Rosburg Starmont 3
Cameran Taylor Starmont 4
Duncan Schott Starmont 5
Georgia Gaffney Starmont 6
Bayani Nery Brubaker Elementary School 1 Ken Esveld
Miranda Quinn Brubaker Elementary School 1
Madyson Forman Brubaker Elementary School 4
Breanna Howard Brubaker Elementary School 6
Arturo Reyes Holy Family School 1 Kristen Massa
Carlos Harris Holy Family School 3
Jackelin Gasca Holy Family School 6
Itzel Aguilar-Jaime Holy Family School K
Anna Fultz Coolidge Elementary 1 Lanette Hauser
Sude Ahmad Coolidge Elementary 1
Ewan Greear Coolidge Elementary 5
Charles Waechter Coolidge Elementary K
Tara Wells Newton High School 10 Laura Lengeling
Aidan Baker Coolidge Elementary 1 Laurie Olk
Kieran Trotter Abbie Sawyer Elementary 3
Daniella Adams-Valenzuela Abbie Sawyer Elementary 5
Gabrielle Vilela Abbie Sawyer Elementary 5
Evelyn Crouse Abbie Sawyer Elementary K
Mykenzie Herbig Woodrow Wilson 4 Libby O’Lear
Willow Oswalt Woodrow Wilson 5
Madi Walker Woodrow Wilson 6
April Htoo B.R. Miller Middle School 8 Lindsay Delagardelle
Suan Mang B.R. Miller Middle School 8
Braden Bethke B.R. Miller Middle School 8
Leah Stagg Ballard East Elementary 3 Lisa Hartz
Mya Ehresman Ballard East Elementary 4
Carley Wilson Ballard East Elementary 5
Jamie Poland St. Cecilia School 1
Lydia Leptien St. Cecilia School 1
Elsa Chrystal St. Cecilia School 2
Sarah Atwood-Rosati St. Cecilia School 2
Henry Kellen St. Cecilia School 3
Mary Thatcher St. Cecilia School 5
Avilyn Killpack Tri-Center Community School 1 Liz Lyons
Jorja Martin Tri-Center Community School 1
Maelee Rodenburg Tri-Center Elementary 3
Kayla Miller Tri-Center Community School 5
Laura Brockhoff Tri-Center Community School 5
Joenellie Goldapp Tri-Center Community School K
Bradey Funk Underwood Elementary 1
Delaney Ambrose Underwood Elementary 3
Carter Davis Underwood Elementary 4
Chris Gardner Underwood Elementary 5
Paige Mahan Underwood Elementary 5
Seamus Sullivan West Fork CSD 9 Lucy McLennan
Jacy Guerrero West Fork CSD 10
Stephanie Hanig West Fork CSD 11
Josi Fjone West Fork CSD 12
Lindsey Peterson West Fork CSD 12
Samantha Hanig West Fork CSD 12
Koltyn Eckheart Glenwood Middle School 6 Lynda Eckheart
Brielle Smith Glenwood Middle School 6
Mason Grafenstine Glenwood Middle School 7
Nick Stavas Glenwood Middle School 7
Savannah Mellon Glenwood Middle School 7
Cole Smith Berg Elementary School 1 Margaret Caldwell
Jeremy Brown Berg Elementary School 1
Izzy Wilson Berg Elementary School 2
Julie Behrends Berg Elementary School 3
Shailee Carlson Clear Creek Amana High School 10 Mary Pat Hanson-Karstens
Audrey Sandersfeld Clear Creek Amana High School 11
Jennifer Sanchez Clear Creek Amana High School 11
Kayliss Carr Clear Creek Amana High School 12
Rachel Lukes Clear Creek Amana High School 12
Brenden Eqli Regis Middle School 7 Megan Dehner
Grace Parrish Regis Middle School 7
Maleaha Anderegg Regis Middle School 8
Theresa Lampe Regis Middle School 8
Cierra Lacina Clear Creek Amana Middle School 6 Molly Ray
Lasya Yakkala Clear Creek Amana Middle School 6
Thomas Macumber Clear Creek Amana Middle School 6
Alice Villatoro Clarke High School 10 Morgan Singleton
Louise Madsen Clarke High School 12
Samaria Parada Clarke High School 12
Averie Bear Lincoln Elementary 2 Nancy Barsic
Paige Koehn Orchard Hill 2
Ryan Gaines Orchard Hill 3
Emily Hochgesang Orchard Hill 4
Rachel Brokenshire Orchard Hill 6
Raelynn Smith Orchard Hill 6
Kelsey Halvorson Orchard Hill K
Giovanni Garcia Roundy Elementary, Columbus Community Schools 1 Nicole Beckley
Daniel Martinez Roundy Elementary, Columbus Community Schools 2
Victoria Howell Roundy Elementary, Columbus Community Schools 3
Edith Baeza Roundy Elementary, Columbus Community Schools 4
Nathan Davenport Lenihan Intermediate School 5 Pam Muench
Renna Neuan Lenihan Intermediate School 5
Suan Deih Sang Lenihan Intermediate School 5
Anastasia Pohle Lenihan Intermediate School 6
Autumn Tiernan Lenihan Intermediate School 6
Jasmine Mendoza Lenihan Intermediate School 6
Lisbeth Cervantes Lenihan Intermediate School 6
Olivia Whaley Lenihan Intermediate School 6
Olivia Whaley Lenihan Intermediate School 6
Lauren Igou Hillside Elementary 1 Pamela Ballard
Samantha Lara Hillside Elementary 4
Logan Dearduff Hillside Elementary 5
Emma Meyer Newton High School 9 Ruth Den Hartog
Troy (William) Lillo Newton High School 10
Zowe Jackson Newton High School 12
Sarah Prendergast Newton High School 9
Caitlin Barker Ames High School 9 Sandra Quintero
Sarah Canon Ames High School 12
José Flores Sibley-Ocheyedan CDS 8 Shanise Brockshus
Troy Soat Sibley-Ocheyedan CDS 10
Troy Soat Sibley-Ocheyedan CDS 10
Kaylee White Sibley-Ocheyedan CDS 12
Leah Seivert Sibley-Ocheyedan CDS 12
Delaney Ambrose Sibley-Ocheyedan CDS 12
Allee Carter United Community School 3 Suann Evans
Emily Reed United Community School 3
Jacob Sorenson United Community School 4
Madelyn Wilson North Bend Elementary 1 Susan Macumber
Madison Mitchell North Bend Elementary 1
Caleb Alcorn North Bend Elementary 5
Ella Nelson North Bend Elementary 5
Olivia Russo Tri-Center Community School 10 Susan Wedemeyer
Samantha Andersen Tri-Center Community School 11
Dakota Horn Tri-Center Community School 12
Corinne Dengler Aldo Leopold Middle School 7 Tony Onesto
Remy Cradic Aldo Leopold Middle School 8
Selena Hamilton Aldo Leopold Middle School 8
Tionne Kearney Aldo Leopold Middle School 8